Titulní strana · Chov · Zdraví

Seznam posuzovatelů luxace patelly

Br

Jméno Okresní sdružení Telefon Webové stránky Osvědčení
MVDr. Roman Bartoň České Budějovice http://www.cb-vet.cz Ano
MVDr. Marek Bonk Praha - město Ano
MVDr. Michal Čáp Praha - město 284 810 471 http://www.veterinapodebradska.cz/ Ano
MVDr. Petr Drahotský Hradec Králové Ano
MVDr. Lukáš Duchek Praha - město Ano
MVDr. Jaromír Ekr Hradec Králové http://www.vetklinika.cz Ano
MVDr. Jan Herčík CSc. Praha - západ http://www.vetclinic.cz/ Ano
MVDr. Jiří Jahoda Zlín Ano
MVDr. Dušan Král Praha - město Ano
MVDr. Luděk Kučera Třebíč 568 886 212 Ano
MVDr. Petr Kukuč Karviná 558 737 349 Ano
MVDr. Jan Műller Ustí nad Orlicí Ano
MVDr. Radek Musil Český Brod 608 813 258 https://mvdr-radek-musil.webnode.cz/ Ano
prof. MVDr. Alois Nečas Ph.D. Brno - město Ano
MVDr. Jindřich Nešpor Brno - město http://www.veterinanespor.cz/ Ano
MVDr. Vítězslav Novák Frýdek - Místek 558 630 870 http://vinovet@seznam.cz Ano
MVDr. Martin Novák Karviná Ano
MVDr. Jakub Nowak Frýdek - Místek http://www.nowavet.cz Ano
MVDr. Jan Nytra Ostrava - město 596 965 648 Ano
MVDr. Michal Pavlík Jindřichův Hradec Ano
MVDr. Petr Petráš Litoměřice 416 532 327 Ano
MVDr. Martin Polák Ostrava - město Ano
MVDr. Marie Procházková Praha - město Ano
MVDr. Vítězslav Raška Ostrava - město 596 621 677 http://www.vetmed.cz Ano
MVDr. Jiří Šebek CSc. České Budějovice Ano
MVDr. Roman Skala Praha - město Ano
MVDr. Jan Slabý Písek http://www.arvet.cz Ano
MVDr. Milan Snášil CSc. Brno - město http://www.snasil.cz Ano
MVDr. Robert Srnec Ph.D. Brno - město Ano
MVDr. Eva Štolcová Litoměřice Ano
MVDr. Iva Trojanová Ph.D. Brno - město Ano
MVDr. Libor Vlček České Budějovice Ano
MVDr. Marek Vondřička Strakonice 383324494 Ano
MVDr. Tomáš Weidenhöfer Brno - město 547 210 914 http://www.veterinabrno.cz Ano
MVDr. Josef Zatloukal Ph.D. Nymburk 325 513 602 Ano

29.08.2018. 21:54

Luxace pately

Mapování výskytu luxace pately u italských chrtíků

Klub chovatelů italských chrtíků připravuje program na kontrolu zdraví našeho plemene, a protože při jeho realizaci je nutné mapovat celou populaci italských chrtíků, rádi bychom vás seznámili s naším plánem. Pro realizaci tohoto programu jsme požádali o spolupráci a součinnost i Klub chovatelů chrtů a máme ústně přislíbenou účast a podporu.

Jak víte, jednou z dědičně podmíněných chorob u našeho plemene je luxace pately. Výskyt této vady není podložen žádnou statistikou a seriózní studií, proto bychom rádi zmapovali výskyt luxace pately a na základě plošného screaningu vypracovali studii výskytu a případný vliv na plemenitbu, na ní pak navazující možné chovatelské doporučení nebo plán na eliminaci vady.

Základní podmínkou je co možná nejdetailnější zmapování výskytu luxace pately u populace italských chrtíků. Krokem k tomu by bylo dlouhodobé - alespoň tříleté - provádění kontroly stavu patel chovných jedinců, ideálně i dalších jedinců, kteří se do chovu nezapojují a žijí „jen jako mazlíčci“. Proto chceme zavést od 1. 1. 2014 povinnost pro psy a feny, kteří se budou podílet od toho data na chovu (tj. na vrzích štěňat zapsaných od 1. 1. 2014, tedy i vrzích nakrytých v listopadu a prosinci 2013), a následně u všech jedinců, kteří budou uchovňováni od tohoto data, absolvovat vyšetření na luxaci čéšky u certifikovaného lékaře. Výsledky vyšetření by sloužily jen k informaci a nevyvozovaly by se z nich žádné momentální závěry. Nikdo ze psů by nebyl omezován nebo eliminován z chovu. Výsledky zdravotního testu od certifikovaných posuzovatelů luxace čéšky by jednotliví chovatelé zasílali poradkyni chovu KCHICH paní Heleně Podané. Dílčí výsledky screaningu by byly každoročně poskytovány zúčastněným klubům. Toto mapování populace má smysl pouze tehdy, bude-li plošné a budou-li se na něm podílet oba kluby. (Rádi bychom zkusili do projektu zapojit i slovenský Klub chovatelov chrtov, aby byly podklady výzkumu co největší.) Závěry vyšetření slouží pouze k výzkumu a ne k jakémukoli postižení nebo vyloučení postižených psů z chovu. Vyšetření je naprosto nebolestivé, provádí se za vědomí psa, trvá cca 5 - 10 minut včetně vyhotovení protokolu, cena vyšetření se pohybuje mezi 300 - 500 Kč, což je jistě částka, kterou každý zodpovědný chovatel může pro informaci o zdraví svého chrtíka obětovat.
Uvítáme, pokud chovatelé a majitelé poskytnou výsledky vyšetření i u jedinců, kteří jsou již vyřazeni z chovu, nebo jsou nechovní a nikdy k chovu nebyli využiti. Tato iniciativa je dobrovolná.

Po tříletém mapování by výsledky zpracovala poradkyně chovu KCHICH ve spolupráci s MVDr. Čápem z veterinární kliniky Kolmá a paní Zdenou Vaňourkovou, poradkyní chovu Klubu chovatelů českého strakatého psa, která stejný screaning a vyhodnocení prováděla ve svém klubu. Rádi bychom při vyhodnocení spolupracovali i se zahraničními kluby italských chrtíků, které mají povinnost testů luxace pately zavedenou. Veškeré výsledky výzkumu a závěry a případná navrhovaná chovatelská doporučení budou konzultovány se zúčastněnými kluby a budou jim plně poskytnuty.

V posledním čísle zpravodaje KCHICH bude uveřejněn seznam chovných jedinců, u nichž je již výsledek vyšetření na luxaci pately znám. Pro zápis vrhů a vystavení krycích listů od 1. 1. 2014 bude třeba zaslat protokol o vyšetření feny a psa/psů u těch jedinců, kteří nebudou na tomto seznamu. Pro účast na bonitaci bude třeba doložit protokol o vyšetření na luxaci pately. Minimální věk pro absolvování vyšetření je dosažený 1 rok.
Další podrobnější informace uveřejníme ve zpravodaji 4/2013. Rádi zodpovíme dotazy k tomuto tématu.

Pro posouzení luxace pately vybírejte veterináře, kteří jsou Komorou veterinárních lékařů certifikováni jako odborní posuzovatelé luxace pately viz. odkaz http://www.vetkom.cz/ordinations/patela

Kopie zdravotních testů zasílejte na mail: stribrnypotok@centrum.cz nebo na adresu: Věra Slapničková, Rtyně nad Bílinou 139, 417 62
Helena Podaná, poradkyně chovu

Problémy se srstí - CDA

Syndrom lysosti u modré barvy

Colour Dilute Alopecia - CDA

Před několika lety jsem psala s použitím materiálů amerického klubu italských chrtíků (Italian Greyhound Club of America) o problémech se srstí způsobených dilutními geny u šedé/modré barvy a barvy isabel. Protože se v poslední době vyskytly opakované problémy se srstí u šedých a isabel chrtíků, některé dospěly až do formy folikulární dysplazie (kdy postižený pes prakticky nemá na těle srst), určitě bude prospěšné tyto informace zopakovat:

U italských chrtíků (stejně jako i u dalších plemen určitého zbarvení) se vyskytuje problém řídké srsti, která přechází až do holých míst na určitých místech těla. Obvykle se tento problém objevuje u šedě zbarvených (nebo jak někdo používá modře zbarvených) chrtíků nebo u plavých psů s modrým faktorem. Stejně tímto nedostatkem trpí například modře zbarvení dobrmani , výmarští ohaři, jezevčíci, jorkšírové atd. Někdy se tato porucha růstu srsti nazývá alopecie (lysost) barevných mutantů, častěji se ale setkáme s anglickým označením CDA – Colour Dilute Alopecia. Jedinci s touto mutací šedé/modré barvy mají pigment v chlupu rozmístěný nerovnoměrně a v mnohem větších pigmentových granulích, tzv. makromelanozomech, že způsobují křehkost a lomivost chlupu (viz obrázek).

U některých jedinců se chlupy lámou nad úrovní kůže, u jiných vůbec nevyrůstají z chlupových folikulů. Tato nadměrná lomivost vede k vytváření lysých míst.Ulomený chlup kůži navíc dráždí, takže kůže mívá skon k tvoření vřídků, komedonů, případně i k šupinkatění..

Srst takto postižených jedinců je při narození normální a problémy s kůží a srstí se začnou objevovat obvykle v rozmezí 6 měsíců až 3 let. Ztráta srsti se projevuje většinou na hřbetě podél páteře, na zadku, často i na temeni lebky a může přecházet až na kořen ocasu, ocas i stehna. Tmavěji pigmentované plochy a bílé znaky nebývají touto vadou zasaženy. Obecně se tvrdí, že tmavěji zbarvení jedinci – například barva nazývaná tmavě ocelově šedá - bývají touto vadou postiženi méně, méně výrazně nebo se objeví mnohem později než u jedinců zbarvených světleji. Diagnostikování CDA je možné tehdy, jsou-li vyloučeny jiné příčiny ztráty srsti. Je třeba nejdříve udělat testy na kultury hub, na bakteriální infekce, seškrab kůže pro vyloučení parazitů kůže, a podobně. Je třeba připomenout, že lomivé chlupy způsobené syndromem lysosti mohou druhotně vyvolat bakteriální infekce kůže mechanickým drážděním povrchu kůže. CDA se vyskytuje i spolu s hormonálními problémy. Mikroskopické vyšetření chlupu, přítomnost dilutního (zesvětlujícího) pigmentu a charakteristické znaky chybění srsti pak poruchu růstu srsti potvrdí.

Pozor – během zimních měsíců se může stát, že srst chrtíka prořídne rovnoměrně po celém těle a může se to týkat i jedinců s černou barvou nebo černým faktorem. To nemá s CDA nic společného. Pro tuto nemoc jsou charakteristická lysá místa od krku podél páteře, jak je popsáno výše.

Postižení syndromem lysosti je neléčitelné. Příznaky lze pouze zmírnit péčí o srst, používáním zvlhčovacích přípravků na kůži a speciálních šamponů a antibakteriálním účinkem, doplňky stravy a podobně.

V některých zemích, např. USA jsou jedinci s CDA vyřazeni z chovu, přestože genetická příčina této vady není zcela jasná a dědivost také není zcela prozkoumána.

V našich podmínkách jde o to, aby chovatelé a majitelé krycích věděli o tomto problému a byli natolik zodpovědní, aby při výskytu této vady, která je vystopovatelná v linii, přestali používat postižené jedince v rámci této linie a nekryli zvířata, která mají k CDA díky šedé/modré a isabel barvě predispozici. Důležité je i informovat majitele štěňat o možném problému. Zejména žádáme velkou obezřetnost při zaměření na chov výhradně modře / šedě zbarvených chrtíků!

Helena Podaná, poradkyně chovu

Nabídka vyšetření

Vážení členové klubu,
je známe, že chrti sa svojimi hematologickými a biochemickými hodnotami líšia od ostatních plemien psov, ale zatiaľ sa presne nevie, ktoré plemená sú v čom unikátne.
Momentálne prebieha štúdia, kedy dobrovľníkom, zdravým talianskym chrtíkom a iným chrtom odoberáme krv na rutinné hematologické a biochemické vyšetrenie.

Výsledky vyšetrenia dostáva každý majiteľ na e-mail a celá procedúra je bezplatná. Odbery prebiehajú na VFU Brno alebo podľa dohody.

Akékoľvek otázky píšte na mail, al. Telefonicky 776 693 473.

MVDr. Ivana Uhríková
e-mail: uhrikovai@vfu.cz
Ústav fyziologie, Klinická laboratoř pro malá zvířata Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

Článek o pohybu chrtíka

Text přednášky poradkyně chovu Heleny Podané o pohybu chrtíka, přednesené na klubové výstavě v Náměšti nad Oslavou najdete na stránkách

chovatelské stanice GIL-ENDOR

v sekci Zajímavosti a články.

05.07.2010. 16:16