Titulní strana · Članky · Naše poznatky

Varování před nákupem chrtíků bez průkazu původu (PP)

Poslední dobou se množí inzeráty štěňat chrtíků bez průkazu původu. Většinou tito „rádobychovatelé“ píší, že jde o psíky po rodičích s PP, a nešetří superlativy, jak nádherní psíci jsou a po jak skvělých rodičích pocházejí.

Rádi bychom vás před podobnými inzerenty důrazně varovali

V poslední době se objevily mezi jinými dva inzeráty – v ČR a na Slovensku, které inzerují štěňata po neuchovněných psech, navíc v jednom případě s nezdravě vysokým podílem blízké příbuznosti, v druhém případě po neuchovněné feně s vážnou zdravotní vadou – luxací patelly (čéšky).
Potenciální kupci se vystavují nebezpečí, že štěňata mohou mít vážné zdravotní potíže. Pořídí si štěně chrtíka sice za nízkou cenu, ale mnohonásobně víc můžou pak vydat za veterinární péči, ortopedické operace, pravidelné užívání léků atd. Hlavně ale život takového pejska zatíženého vážnými dědičnými chorobami asi moc šťastný nebude.
Prosíme, uvědomte si, a to se týká jak zájemců o lacině nabyté štěně, tak i chovatelů produkujících štěňata jen pro vidinu snadného zisku, že takoví chovatelé se nezamýšlejí nad dosahem svého konání, nemají potřebné znalosti a morální zodpovědnost za takovéto počínání, které nerespektuje základní pravidla pro zdravý a zodpovědný chov a rozvoj plemene a jeho šťastný život!

Tetování versus čipování

Čipování je progresivní metoda označování psů, která jistě v krátké době zcela vytlačí tetování. V Praze, (nevím, jak je tomu v ostatních městěch), je již jedinou vyžadovanou formou identifikace psů.
V dnešní době má i chovatel na výběr, zda štěňata pro zápis do plemenné knihy tetovat nebo čipovat.
Napište nám, jaké máte zkušenosti s oběmy druhy označování psů.
Abych vyprovokovala diskusi na toto téma, ráda bych se s vámi podělila o své poznatky z čipování.

Italští chrtíci a dostihy

Trochu z historie....
Italských chrtíků na dostizích mnoho vidět není, ale přesto se vždy najde pár nadšenců, kteří se této sympatické činnosti věnují.
Navíc jsou dnes hodně rozvinuté i coursingy, které před lety bývaly zcela sporadické, takže možností sportovat s chrtíkem je mnohem víc, než když jsem já s chrtíky začínala. Ráda bych zavzpomínala na své dostihové zkušenosti z dob před více než 15-20 lety. Dnes mně už kvůli velkému pracovnímu vypětí a časté účasti na výstavách na dostihy čas nějak nezbývá, ale třeba se jednou ještě k tomuto zábavnému psímu sportu vrátím.