Titulní strana · SPORT · články

Mezinárodní dostihový a coursingový řád

Mezinárodní dostihový a coursingový řád platný od 1. 1. 2017

26.04.2017. 21:56

Nová pravidla dostihového a coursingového šampionátu

NOVÁ PRAVIDLA PRO UDÍLENÍ DOSTIHOVÉHO/COURSINGOVÉHO ŠAMPIONA KCHICH JSOU PLATNÁ OD 25. 2. 2017, PODLE TĚCHTO PRAVIDEL LZE ZPĚTNĚ ZAPOČÍTÁVAT I SEZÓNU 2016

PODMÍNKY PŘIZNÁNÍ DOSTIHOVÉHO ŠAMPIONA KCHICH

– Platná dostihová licence v době konání všech započítávaných dostihů

– 12 čistě doběhnutých dostihů v minimálně dvou sezonách, v dospělých kategoriích (klasik, sprinter), z toho minimálně 4 dostihy CACIL, přičemž se pes aspoň jednou umístí v 1. polovině startujících. U sprinterů se akceptuje CACIL i pokud se nesejde potřebný počet psů.

– Členství v KCHICH po celou dobu plnění předešlé podmínky

PODMÍNKY PŘIZNÁNÍ COURSINGOVÉHO ŠAMPIONA KCHICH

– Platná coursingová licence v době konání všech započítávaných závodů

– 12 čistě doběhnutých závodů v minimálně dvou sezonách, v dospělých kategoriích (klasik, sprinter), z toho minimálně 2 závody CACIL, přičemž se aspoň jednou pes umístí v 1. polovině startujících. U sprinterů se akceptuje CACIL i pokud se nesejde potřebný počet psů.

– Členství v KCHICH po celou dobu plnění předešlé podmínky

26.04.2017. 13:27

JAK ZAČÍT A JAK ZÍSKAT DOSTIHOVOU LICENCI

Rozhodli jste se, že chcete mít doma dostihového chrtíka?

To se mi líbí, ale počítejte s tím, že ne každý pejsek běhá . Pokud se vám to však podaří a zde mohu doporučit jen trpělivost, je to báječná a vzrušující zábava pro vás i psa.

Nejdřív vezměte kus hadru nebo zmačkaného papíru, prostě něco co připomíná dostihový střapec a zkuste, jak pejsek reaguje. Doporučuji zajet se podívat na kteroukoliv dráhu na trénink nebo dostih. Kalendáře akcí jsou na jejich webových sránkách - http://drahakolin.cz/http://www.racingmb.com/, http://www.chrtilednice.cz Tam uvidíte, jak takový střapec vypadá a můžete si ho doma vyrobit. Já ho v Kolíně dokonce dostala, ale není to nic než pár svázaných pruhů tvrdšího igelitu. Dovnitř se dá přivázat skutečná návnada, například kus králičí kůže, nebo kousek pamlsku, který si z toho pejsek za odměnu vykouše. Osvědčily se mi proužky sušeného masa. Pes se prostě musí zafixovat na střapec, aby ho chtěl ulovit. Rozhodně ne každý to udělá automaticky.

Trénovat můžete ve vypsaných trénincích nebo v den konání dostihu, někde den před nebo po dostihu. Informace jsou opět vždy na stránkách jednotlivých drah. Na tréninku se běhají nejdřív rovinky a pes se pouští z ruky, teprve když to zvládne, zkusí se pustit za zatáčkou, pak celý ovál a nakonec z boxu. Pokud se boxu bojí, (jsou velké, tmavé a rachotí, Italáci jsou malí, jemní a vyjukaní :-)), lze box otevřít z obou stran, návnadu položit před něj a pejska pustit tak, že na startu boxem proběhne. Tréninkové běhy stojí okolo 100,- Kč za 1 běh

Když pes umí vystartovat z boxu a oběhne ovál , aniž by se vrátil, můžete mu koupit tzv, TRÉNINKOVOU KARTU (cca 100,- Kč) , do které se mu budou zapisovat licenční běhy. Licenční běhy se běhají v den dostihu a jsou o něco dražší než tréninkové, protože je potřeba časomíra a přítomnost dvou rozhodčích.

Pes musí splnit 3 LICENČNÍ BĚHY

1 x SOLOBĚH – běží sám, musí doběhnout a nevrátit se.

2 x SPOLEČNÝ BĚH – běží se dvěma sparingpartnery. Sparingové se vrátit mohou, pes plnící licenční běh musí doběhnout a nenapadnout soupeře

Licenční běhy se běží v tzv. dečce s číslem - ( http://www.dgdoggear.com/cz/dostihy-a-coursing/) a lze je plnit i na coursingu. Italáci nemusí mít náhubek. Pokud pes nedoběhne, rozhodčí mu to zapíše do tréninkové karty, ale nic strašného se neděje, protože počet pokusů je neomezený. Jen to znamená další výlet na příští dostih :)

Dalším požadavkem na získání licence je měření kohoutkové výšky, protože pouze chrtíci do 38 cm mohou běhat v kategorii KLASIK, chrtíci s 38-41 cm v kohoutku se potom dostávají do kategorie SPRINTER. Měření probíhá několikrát do roka, většinou v den dostihu (kalendář měření v roce 2015 naleznete níže)


Po splnění licenčních běhů a dovršení 15ti měsíců věku psa pošlete:


tréninkovou kartu se zapsanými běhy, měřením a potvrzením o členství majitele v nějakém klubu v rámci ČMKU

kopii PP

poplatek za vystavení licence – 500,- Kč

Na adresu:

DANA BEJČKOVÁ, VRCHLICKÉHO 28, 419 01 DUCHCOV
Tel. +420 606 181 231


Tyto informace jsem sepsala pro zájemce o dostihový sport začátečníky, protože jsem se sama na začátku potýkala se svojí neznalostí. A omlouvám se odborníkům, jestli jsem něco vynechala.

HODNĚ ŠTĚSTÍ NA DRÁZE !

Kateřina Ramešová

photo: Petr Karel

18.06.2015. 15:33

Odkazy na dostihové dráhy a coursingové organizace

Dostihové dráhy:

stát dostihový klub
ČR http://www.drahakolin.cz/
ČR http://www.racingmb.com/
ČR http://www.chrtilednice.cz/
ČR https://www.greyhoundpark.cz/
DE http://www.windhundshopping.de/
DE http://www.windhundfreunde-mertingen.de/
DE http://www.dwzrv.de/
AT http://www.arh-marchegg.at/
AT http://www.wwrv.at/
AT http://www.wrka.at/
HU http://www.agarpark.com/

Coursing:

stát coursingový klub
ČR https://www.northwindclub.cz/
ČR http://www.moravsky-coursing.cz/
ČR http://pragcoursing.cz/
ČR https://www.czechcoursingclub.cz/
ČR http://www.cesky-coursing.cz/
ČR http://www.ceskypes.cz/
SK http://www.coursing.sk/
HU http://www.raba-agar.hu/
PL http://www.coursingsilesia.pl/
PL http://www.warszawa.zkwp.pl/
PL http://www.poznan.zkwp.pl/

11.03.2013. 22:26

Mistrovství Evropy v coursingu ve (po) Švédsku

Přísné veterinární podmínky pro vstup do Švédska zapracovaly a stalo se, že na mistrovství odjížděla z Česka mini výprava čítající jednoho greyhounda a jednoho italáka. Je škoda, že spoustu coursingářů toto odradilo.

Mistrovství Evropy v coursingu Mistrovství Evropy v coursingu Mistrovství Evropy v coursingu

24.08.2008. 21:50

Velký dostihový úspěch českého chrtíka!

Úžasného úspěchu dosáhl český chrtík na Mistrovství světa v chrtích dostizích - FCI World Racing Championship 2010 v maďarské Rábapatoně. BRAIEN de Marte Moor se stal MISTREM SVĚTA! Blahopřejeme k tomuto skvělému titulu a k rezprezentaci naší země a našeho chovu. Přinášíme článek šťastné majitelky Renáty Mildner:

I přes nepříznivé deštivé počasí a obrovskou konkurenci získal český italský chrtík Braien De Marte Moor titul dostihového Mistra světa pro rok 2010. Mistrovství se zúčastnilo a nakonec startovalo 14 psů a 12 fen.
V sobotu ráno jsme se probudili do velmi nepříznivého počasí. Na chvíli přestalo pršet a začínali první rozběhy italských chrtíků. Braien již v prvním rozběhu předvedl svoje kvality a zaběhl nový dráhový rekord s časem 29,64 sekundy. Druhé běhy naštěstí začínaly bez deště i když stav dráhy už značně utrpěl, opět si Braien připsal nový dráhový rekord 29,469 sekundy a plni očekávání jsme čekali na finále.
Shodně všechny majitelé italáčků trápila velká průtrž mračen a pocit, že jejich psi budou startovat za velkého deště. Počasí se k večeru nakonec umoudřilo. Bořili jsme se sice všichni v blátě, ale finálový start italáčků probíhal bez padající vody z nebe. Braien se velmi rychle ujal vedení a náskok si i udržel až do konce, porazil zatím nikdy neporaženého Dark Legend's Yodu a stal se novým Mistrem světa 2010 s dalším dráhovým rekordem 29,423s. Byl to jeho sedmý dostih v kariéře a jsme na něj velmi pyšní. Skvěle si počínali i ostatní reprezentanti z ČR, ale bohužel na postup do finále to nestačilo. Vhlašování vítězů probíhalo až po 22. hodině a za mírného deště, i proto jsou fotky na stuponi vítězů trochu tmavé... Jsme velmi šťastní, že můžeme hájit české barvy a máme neskutečnou národní hrdost.
Doufáme, že příštího ME 2011 v Belgii se zúčastní nové mladé naděje z ČR a budeme mít opět co oslavovat !

Finálové výsledky

Italský chrtík feny:

1. Soltar's Fleur-de-lis (FI) 29,7s
2. Adlechi Isablue (I) 31,657s
3. Adiah Mraja (SK) 32,158s
4. Grisabella de Valverde Santo (A) 32,951s
5. Dark Legends Last Unicorn (D) 33,423s
6. Chamsin Ferite Bugsy (SK) 51,905s

Italský chrtík psi:

1. Braien De Marte Moor (CZ)29,432s
2. Dark Legend's Yoda (D) 30,05s
3. Gonzales de Valverde Santo (A) 32,022s
4. Gyalogkakukk Hara (HU) 32,023s
5. Vertagus Bunny (I) 32,614s
6. Vertragus September WInd (I) 32,725s

Chrtíci po startu Braien je již v čele. Braien de Marte Moor - Mistr světa FCI World Racing Championship 2010 na stupních vítězů.

08.09.2010. 12:04

<< První < Zpět [1 / 2] Další > Poslední >>