Titulní strana · SPORT · články · JAK ZAČÍT A JAK ZÍSKAT DOSTIHOVOU LICENCI

JAK ZAČÍT A JAK ZÍSKAT DOSTIHOVOU LICENCI

Rozhodli jste se, že chcete mít doma dostihového chrtíka?

To se mi líbí, ale počítejte s tím, že ne každý pejsek běhá . Pokud se vám to však podaří a zde mohu doporučit jen trpělivost, je to báječná a vzrušující zábava pro vás i psa.

Nejdřív vezměte kus hadru nebo zmačkaného papíru, prostě něco co připomíná dostihový střapec a zkuste, jak pejsek reaguje. Doporučuji zajet se podívat na kteroukoliv dráhu na trénink nebo dostih. Kalendáře akcí jsou na jejich webových sránkách - http://drahakolin.cz/http://www.racingmb.com/, http://www.chrtilednice.cz Tam uvidíte, jak takový střapec vypadá a můžete si ho doma vyrobit. Já ho v Kolíně dokonce dostala, ale není to nic než pár svázaných pruhů tvrdšího igelitu. Dovnitř se dá přivázat skutečná návnada, například kus králičí kůže, nebo kousek pamlsku, který si z toho pejsek za odměnu vykouše. Osvědčily se mi proužky sušeného masa. Pes se prostě musí zafixovat na střapec, aby ho chtěl ulovit. Rozhodně ne každý to udělá automaticky.

Trénovat můžete ve vypsaných trénincích nebo v den konání dostihu, někde den před nebo po dostihu. Informace jsou opět vždy na stránkách jednotlivých drah. Na tréninku se běhají nejdřív rovinky a pes se pouští z ruky, teprve když to zvládne, zkusí se pustit za zatáčkou, pak celý ovál a nakonec z boxu. Pokud se boxu bojí, (jsou velké, tmavé a rachotí, Italáci jsou malí, jemní a vyjukaní :-)), lze box otevřít z obou stran, návnadu položit před něj a pejska pustit tak, že na startu boxem proběhne. Tréninkové běhy stojí okolo 100,- Kč za 1 běh

Když pes umí vystartovat z boxu a oběhne ovál , aniž by se vrátil, můžete mu koupit tzv, TRÉNINKOVOU KARTU (cca 100,- Kč) , do které se mu budou zapisovat licenční běhy. Licenční běhy se běhají v den dostihu a jsou o něco dražší než tréninkové, protože je potřeba časomíra a přítomnost dvou rozhodčích.

Pes musí splnit 3 LICENČNÍ BĚHY

1 x SOLOBĚH – běží sám, musí doběhnout a nevrátit se.

2 x SPOLEČNÝ BĚH – běží se dvěma sparingpartnery. Sparingové se vrátit mohou, pes plnící licenční běh musí doběhnout a nenapadnout soupeře

Licenční běhy se běží v tzv. dečce s číslem - ( http://www.dgdoggear.com/cz/dostihy-a-coursing/) a lze je plnit i na coursingu. Italáci nemusí mít náhubek. Pokud pes nedoběhne, rozhodčí mu to zapíše do tréninkové karty, ale nic strašného se neděje, protože počet pokusů je neomezený. Jen to znamená další výlet na příští dostih :)

Dalším požadavkem na získání licence je měření kohoutkové výšky, protože pouze chrtíci do 38 cm mohou běhat v kategorii KLASIK, chrtíci s 38-41 cm v kohoutku se potom dostávají do kategorie SPRINTER. Měření probíhá několikrát do roka, většinou v den dostihu (kalendář měření v roce 2015 naleznete níže)


Po splnění licenčních běhů a dovršení 15ti měsíců věku psa pošlete:


tréninkovou kartu se zapsanými běhy, měřením a potvrzením o členství majitele v nějakém klubu v rámci ČMKU

kopii PP

poplatek za vystavení licence – 500,- Kč

Na adresu:

Veronika Bejčková, Švermova 50, Lahošť 417 25

Tyto informace jsem sepsala pro zájemce o dostihový sport začátečníky, protože jsem se sama na začátku potýkala se svojí neznalostí. A omlouvám se odborníkům, jestli jsem něco vynechala.

HODNĚ ŠTĚSTÍ NA DRÁZE !

Kateřina Ramešová

photo: Petr Karel

18.06.2015. 15:33